Blog

Çocuk Odasında Kullanılan Tablolar ve Çocuk Psikolojisine 3 Etkisi!

cocuk-odasinda-kullanilan-tablolar

Söz konusu çocuklar olunca her bir detay ayrı bir önem kazanır. Özellikle de söz konusu çocuğun serbest zaman geçireceği, uyuyacağı, oyun oynayacağı çocuk odası olunca. Çocuk odası düzenlerken çocuğumuzun güvenliği, sağlığı ve rahatlığı için bütün detaylara dikkat ederiz. Genellikle gözden kaçırılan en önemli detay ise çocuğumuz için hazırladığımız odanın çocuğumuzun psikolojisi üzerindeki etkisi. Seçtiğimiz duvar rengi, odanın dekorasyonu için seçtiğimiz tablolar, oyuncaklar hepsinin çocuğun psikolojisi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Örneğin, çocuk odasının duvarında kullanılan sakinleştirici tonlar çocuğun odasında daha sakin ve huzurlu zaman geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuk odasında yer alan detayların psikolojik etkileri düşünülünce en önemli çocuk odası eşyalarından biri de çocuk odasında kullanılan tablolardır. Ebeveynler çocuk odası hazırlarken her ne kadar tabloları sadece odaya sevimlilik katan bir dekorasyon ürünü olarak görseler de tablolar bundan çok daha fazlasıdır. Seçtiğiniz tablolar ile çocuğunuzun hayal dünyasını zenginleştirebilir, gelişimine olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca çocuk odasında bulunan tabloların çocukları psikolojik olarak etkilediği de yapılan araştırmalar ile ispatlanmış bir gerçek.

Yazımızda tabloların çocuklar üzerindeki psikolojik etkisini anlamanıza yardımcı olacak çocuk odasında kullanılan tabloların çocuk psikolojisine 3 etkisi hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

 

 

Tablo Seçimi Çocuğun Kendi Kararı Olmalı!     

Çocuk odası düzenlerken ebeveynlerin en sık yaptıkları hatalardan biri odayı kendi zevklerine göre oluşturmaktır. Ancak çocuğunuza keyifle zaman geçirebileceği kendine özel bir alan yaratmak istiyorsanız çocuğunuzun isteklerini de mutlaka dikkate almalısınız. Böylece kendisini oluşturulan özel alana daha ait hissedecektir. Bu da onun daha huzurlu ve daha kaliteli zaman geçirmesini sağlayacaktır. Çocuk odası için tablo seçerken ise çocuğunuzu dinlemek ayrıca önem taşır. Sevdiği bir hayvanı ya da çizgi film karakterini seçmek isteyebilir. Böylece hem odasında yalnız geçirdiği zamanlarda kendisini yalnız hissetmez. Hem de sen sevdiği karakter ile hayal dünyasında heyecanlı maceralara çıkabilir.

 

 

cocuk-odasinda-kullanilan-tablolar

 

 

0-10 Yaş Arası Çocuk Odası Tablo Seçimleri Renkli Olmalı!

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Renklerin doğru kullanımı anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde bile kullanılabilir. Söz konusu gelişimi devam eden bir çocuk olunca ise renklerin psikolojik etkisi daha da önem kazanıyor. Çünkü uyaranlara yetişkinlere göre daha açık olan çocuklar renklerin etkisinden daha yoğun bir şekilde etkilenebiliyorlar. Bu yüzden çocuğunuzun odasın için tablo seçerken yer alan renklere mutlaka dikkat etmelisiniz. Uzmanlara göre çocuğun oyun oynadığı, uyuduğu, zaman geçirdiği alanda yer alan tablolar çocuğu aşırı uyarmayacak şekilde yumuşak renklere sahip olmalı. Bunun için pastel tonlarda, yumuşak tonlara ve hatlara sahip görseller içeren tabloları tercih edebilirsiniz.

 

 

cocuk-odasinda-kullanilan-tablolar

 

 

Çocuğunuzun Sanata İlgisini Gözlemlemek İçin Bir Fırsat!

Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek istiyorsanız “sanat” en etkili yöntemlerden biri. Çocuğunuzu sanata yönlendirmek, ilgisini sanata çekmek ve gözlemlemek için ise tablolar en iyi aracı olabilir. Çocuk odası için seçeceğiniz tablo ile çocuğunuzun dikkatini sanata çekmeyi başarabilirsiniz. Seveceği bir tablo ile sanata olan ilgisini gözlemleyebilir. İlgisini çeşitli etkinlikler ile yönlendirerek gelişimine katkı da bulunabilirsiniz.

 

 

cocuk-odasinda-kullanilan-tablolar

 

 

Little Forest Animals ekibi olarak bu yazımızda çocuk odasında kullanılan tabloların çocuk psikolojisine 3 etkisi hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde çocuğunuzun odasını çocuk odası için özel olarak tasarlanmış tablolar ile süslemek için sitemizde bulunan tablo temalarına göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, Little Forest Animals ekibi olarak hazırladığımız bütün tablo temalarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir